آنادایز آلومینیوم

آنادایز ورق آلومینیوم

آنادایز آلومینیوم

ورق الومينيوم از جمله فلزات داراي اكسيد سخت ميباشد به همين دليل به جهت بالا بردن مقاومت فيزيكي و شيميايي ورق آلومينيوم اقدام به آنادایز آلومینیوم آن مينماييم. این مجموعه قابلیت آنادایز سفید انواع ورق آلومینیوم در ابعاد مختلف را دارد

  • ضخامت قابل آنادایز : 0.2 الی 30mm
  • حداکثر ابعاد قابل آنادایز : 1500x6000mm

 


 

آنادایز ورق آلومینیوم چه فرآیندی است؟

اکسید شدن به‌عنوان یک کلمه و ترکیب شیمیایی شناخته می‌شود که تقریبا همه با آن آشنایی دارید. معمولا فلزات میل زیادی برای ترکیب‌شدن با اکسیژن از خود نشان می‌دهند. درصورتی‌که سطح فلزاتی مانند آهن و آلومینیوم در مجاورت اکسیژن قرار بگیرند، به‌سرعت اکسید می‌شوند. این واکنش شیمایی از تخریب شدن فلزات جلوگیری کرده و باعث استحکام آن‌ها می‌شود.

اکسید شدن یکی از روش‌هایی است که در صنعت برای استحکام بخشیدن و تقویت فلزات مختلف انجام می‌گیرد. دو شیوه برای انجام این کار وجود دارد، یکی روش شیمیایی و دیگری آندی. یکی از کاربردهای روش آندی، آنادایز ورق آلومینیوم است. شرکت پارسیان آلومینیوم، به‌عنوان بهترین شرکت تولیدکننده قطعات آلومینیوم آنادایز شده در این راستا در حال فعالیت است. در این مقاله سعی داریم شما را با آنادایز ورق آلومینیوم و کاربرد آن آشنا کنیم، پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آلومینوم آنادایز شده چیست؟

همان‌طور که می‌دانید آلومینیوم اگر در مجاورت اکسیژن قرار بگیرد، برای حفاظت از فلز یک‌لایه اکسیدی بر روی سطح آن تشکیل می‌شود. اما در اکسید شدن این فلز به روش آنادایز، آلومینیوم از استحکام بیشتری برخوردار خواهد بود. آنادایز کردن فلز آلومینیوم در صنعت تحت‌نظر کارشناسان متخصص انجام می‌شود. در این روش با استفاده از جریان برق متصل به یک محلول الکترولیت اسیدسولفوریک انجام می‌شود.

الومینیوم در این فعالیت شیمیایی نقش آند را دارد. در آنادایز کردن آلومینیوم، سطح فلز کاملا فشرده و غیرقابل‌نفوذ خواهد شد. در این روش لایه اکسیدی با ضخامت 5.25 به روی سطح تشکیل می‌شود که ضخامت آن چندین برابر اکسیداسیون به روش طبیعی است.

کاربرد آنادایز ورق آلومینیوم

اکسید شدن فلز الومینیوم علاوه بر اینکه باعث افزایش مقاومت و استحکام این فلز در مقابل فرسایش می‌شود، مزیت‌های دیگری نیز دارد که در ادامه مقاله چند مورد از این فواید را برای شما ذکر خواهیم کرد.

  • در واکنش آنادایز کردن، الومینیوم در طی واکنش شیمیایی به‌عنوان آند به کار می‌رود. این کار باعث ایجاد یک سطح فعال شیمیایی بر روی آن می‌شود؛ بنابراین زمینه مناسبی را برای رنگ‌آمیزی فراهم می‌کند و قدرت چسبندگی رنگ را بر روی سطح فلز افزایش می‌دهد.
  • این لایه به وجود آمده بر سطح الومینیوم درخشندگی و ظاهر بسیار زیبایی دارد؛ به همین دلیل از آن برای دکوراسیون و زیباسازی فضای ظاهری و نمای ساختمان‌ها استفاده می‌کنند.
  • این فلز اکسید شده می‌تواند در مقابل ولتاژهای بسیار بالا به‌عنوان نارسانا به کار می‌رود؛ بنابراین در عایق‌کاری کاربرد دارد.
  • در صورت استفاده از روش آنودایزینگ سخت، یک‌لایه اکسیدی با ضخامت بیشتر از 1 میلی‌متر تشکیل می‌شود که در مقابل سایش مقاومت زیادی دارد. از این فلز در ساخت قطعات دوار کمک می‌گیرند.
  • همچنین از آلومینیوم آنادیز شده برای ساخت درب و پنجره ساختمان‌ها استفاده می‌کنند.
  • این فلز اکسید شده در مقابل حرارت مقاومت زیادی دارد.

بهترین نوع آنادایز ورق آلومینیوم

بهترین نوع آلومینیوم آنادایز شده دارای ضخامت اکسید بیشتر و باکیفیت‌تر است. اگر در آنادایز کردن الومینیوم از دمای کمتر و دانسیته بیشتری برای اکسید کردن الومینیوم استفاده کنند، قطر اکسید تشکیل شده بر روی فلز بیشتر می‌شود که به آن آنودایزینگ سخت گفته می‌شود. این افزایش قطر اکسید سبب می‌شود فلز مقاوم‌تر و مستحکم‌تر باشد؛ بنابراین مقاومت بیشتری در مقابل سایش، حرارت و شرایط جوی از خود نشان می‌دهد. معمولا ضخامت این اکسید از 25 میکرون بیشتر است. این نوع آنادایز آلومینیوم از لحاظ اقتصادی گران‌تر بوده اما محصول تولیدی بسیار بهتر و باکیفیت‌تر است.

با درنظرگرفتن قیمت آنادایز ورق آلومینیوم در بازار می‌توانیم عواملی که بر این قیمت موثر است را برای شما ذکر کنیم. برای ورق آلومینیوم ابعاد آن و برای پروفیل ابعاد و وزن شاخه‌ها، به‌عنوان دو عامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت آلومینیم آنادایز شناخته می‌شوند. علاوه بر این موارد پولیش و براشینگ این ورق‌های آلومینیومی نیز بر افزایش قیمت آن موثر خواهد بود. همچنین رنگ به‌کاررفته نیز بر قیمت آن تاثیر می‌گذارد؛ به همین دلیل آلومینیوم آنادایز شده به رنگ‌های مشکی و طلایی گران‌ترین و رنگ سیلور ارزان‌ترین نوع آن است.

کلام آخر

ورق آلومینیوم یکی از پرکاربردترین فلزهای مورداستفاده در صنعت‌های مختلف از جمله ساختمان‌سازی است. با اکسید کردن این فلز مقاومت آن نسبت به قبل افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین در ایجاد ضرر و زیان به صنایع مختلف که از الومینیوم در ساخت محصولات خود استفاده می‌کنند جلوگیری می‌شود. آلومینیوم باقرزاده با ساخت آنادایز ورق آلومینیوم باکیفیت و مرغوب کمک زیادی به مدیران و صاحبان کارخانجات کرده است. در این مقاله سعی کردیم شما را با آنادیز ورق آلومنیوم، کاربرد و عوامل موثر بر قیمت آن آشنا کنیم، امیدواریم با خواندند آن اطلاعات کافی را کسب کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ارتباط آنلاین در واتس‌اپ